StrazovskaStopa.sk

Bonboniéra s Karlom Abrahamom, Ivanom Jakešom a Františkom Kročkom

V sobotu 27. apríla 2019 sme v Beluši privítali motocyklových pretekárov – Karla Abrahama, Ivana Jakeša a legendu československého motošportu, Františka Kročku. Prvý hosť, dakarista Ivan Jakeš, pútavo rozprával svoje zážitky z pretekov. Dozvedeli sme sa, aké je to ísť celý deň pod obrovským tlakom a potom do noci robiť úpravy na motorke. Ivan povedal tiež zopár vtipných príhod a prezradil, že sa teší na ďalší ročník, ktorý bude po prvý krát v Saudskej Arábii.

Po fotení sa do stoličky vedľa komentátora Richarda Karnoka usadil jediný český pretekár v MotoGP Karel Abraham. Ten prišiel do Beluše opäť po roku a tentokrát už ako jazdec v novom tíme, aj keď stále na motorke Ducati.

Hlavnou témou tak bolo porovnanie jeho novej motorky s tou menej vyladenou a slabšou z minulých rokov.

Z prvej ruky sme sa tiež dozvedeli o spore s Jorge Lorenzom, ktorý ho obvinil z nebezpečného predbiehania. Celý konflikt vyriešilo až vedenie pretekov, ktoré dalo za pravdu Abrahamovi a potvrdilo, že tento šport so sebou občas prináša aj rizikové situácie.

S príchodom pána Kročku sme sa pozreli do histórie motocyklového športu. Ako aktívny jazdec a konštruktér vyhrával na upravených motorkách Jawa a ČZ. Aj vo veku 86 rokov mal v živej pamäti rozhovory s kamarátmi počas závodov a vďaka fotkám sme ich opäť prežívali spolu s ním. To podčiarklo príjemnú atmosféru celého večera a pripomenulo nám, že všetko, čo robíme srdcom sa nám natrvalo vryje do pamäte.

Ďakujeme fanklubu Karla Abrahama za pomoc pri organizácii a obecnému úradu za poskytnutie priestorov.

Celú fotogalériu si môžete pozrieť na tomto odkaze

Juraj Belobrad, foto: Roman Pápež, Strážovská stopa