StrazovskaStopa.sk

Keltský telegraf 2017

Tradičné vítanie jari a pálenie signálnych ohňov na kopcoch

Príchod jari máme pevne spojený s teplejším počasím, dlhšími dňami a prebúdzaním prírody zo zimného spánku. Súčasťou našej histórie sú zvyky starých Slovanov, z ktorých mnohé pretrvávajú dodnes. Na niektoré sa však zabudlo aj napriek tomu, že ich podstata je veľmi krásna a má v sebe nádych mystickosti.

Keltský telegraf v sebe nesie myšlienku spájania ľudí, oslavy príchodu jari a oživenia prírody. Kelti, ku ktorým sa symbolicky vraciame, žili vo veľkom súlade s prírodou. Uctievali a vážili si ju za hojnosť, ktorou ich obdarovávala.

Tento rok nám opäť vyšlo pekné počasie a výborná viditeľnosť dovolila vidieť na najbližšie stanovisko na Štepnici. Signál sme úspešne prijali a zapálili oheň aj na Rašove. Symbolická Morena zhorela na hranici a zobrala so sebou aj zimu.

Na kopci Rašov sme sa tak stretli už po tretíkrát a zapojili sme sa do Česko-Slovenskej akcie, ktorej sa zúčastnilo viac ako 300 stanovíšť.

Podstatou je prenášať svetelný signál z kopca na kopec a symbolicky tak spájať ľudí. Kopce mali v minulosti na starosti tzv. Čerti, ktorí strážili životne dôležité ohne slúžiace na šírenie varovných správ krajinou.

My sme presne podľa harmonogramu zapálili oheň a spojili sa so stanovišťami na Púchovskej skale a v Dohňanoch a predali signál ďalej smerom na Považskú Bystricu.

Atmosféru dotváralo tajomné bubnovanie pri ohni, omamný nápoj Korma a zemiaky z pahreby. Teplá a jasná noc dovoľovala vydržať do neskorej noci a sledovať nočnú hru svetla a tmy.

Rituálom Sumbel sme poďakovali matke Zemi za hojnosť a každý v kruhu vyslovil prianie do budúcnosti. Vieme, že aj vďaka nim si budeme vážiť prírodu a priateľov, ktorých máme okolo seba. Ďakujeme Urbáru Beluša za povolenie usporiadať túto výnimočnú akciu.

Celú fotogalériu si môžete pozrieť na tomto odkaze

Text: Juraj Belobrad; Foto: Vladimír Ruček a Roman Pápež